Запрошуємо до дискусії «Як Україні отримати більше користі від участі у програмі Горизонт Європа»
12 жовтня 2021 року на 23-му Саміті Україна – ЄС підписано Угоду про участь України у Рамковій програмі ЄС з досліджень та інновацій “Горизонт Європа” та Програмі з досліджень та навчання “Євратом”.
В офіційному повідомленні МОН України зазначено, що це сприятиме інтеграції України до Європейського дослідницького простору, розширенню міжнародної наукової та науково-технічної координації, створенню гідних умов для проведення досліджень та розвитку сфери інновацій.
Звичним є акцентування на сумі отриманого фінансування при оцінюванні результатів від участі у подібних програм. Так, наприклад, при оцінці результатів участі у попередній програмі Горизонт 2020 наводять фінансовий результат українських організацій у розмірі 45,75 млн.євро та участь 318 українських організацій у 228 проєктах. До цього ще можна додати результати аудиту зі сторони експертів ЄС національної системи досліджень та інновацій. Значна частина рекомендацій цього аудиту використовується на практиці у процесі здійснення реформ у сфері науки, технологій та інновацій в Україні.
Маємо запитання до читача:
Чи такий підхід до оцінювання результатів участі у програмі Горизонт Європа буде достатнім для української науково-технічної спільноти?
Уже зараз, частина експертів та представників різних контролюючих структур задають питання, а яким є технологічний та економічний результат для України від участі українських організацій у конкурсах Горизонт 2020 та буде від участі у нових конкурсах Горизонт Європа.
І тут нам потрібно дещо по іншому подивитись як і на результати наших організацій у Горизонт 2020, так і врахувати специфіку підходів у Горизонт Європа.
В обидвох програмах фінансування досліджень пов’язується із можливими перспективами використання результатів досліджень для отримання конкурентних економічних позицій та підвищення якості життя громадян. У Горизонт 2020 запровадили ряд нових елементів для більш ефективного використання результатів досліджень у реальній економіці. Горизонт Європа значно розширює набір інструментів для підтримки інновацій, особливо у контексті доступу до результатів досліджень; створює мотиваційні чинники для залучення до інноваційної діяльності ширшого кола організацій; узгоджує політики підтримки досліджень та інновацій із загальною стратегією розвитку ЄС та вирішення глобальних викликів.
Наші провідні науковці справедливо звертають увагу на ширше використання інструментів Горизонт Європа для підтримки досліджень українських науковців. Прикладом, є недавня публікація в Українській правді (https://www.pravda.com.ua/columns/2021/10/9/7309932/) Олексія Колежука, голови Наукового комітету Нацради з питань науки і технологій.
Але відкритим залишається питання як використовуються результати досліджень українських науковців для розвитку української економіки. І тут ми хочемо звернути увагу на те, що збільшення фінансування досліджень українських науковців за рахунок держбюджету не призведе до суттєвого впливу на інноваційний розвиток української економіки, якщо таке підвищення фінансування не буде супроводжуватись підтримкою механізмів використання результатів досліджень бізнес середовищем та кінцевими споживачами інноваційних продуктів та послуг.
Саме тому дуже доцільно звернути увагу на те, які механізми підтримки інновацій програми Горизонт 2020 та Горизонт Європа доцільно використати в Україні для розвитку національної сфери інновацій.
Ми запрошуємо наших провідних науковців та інноваторів до відкритої дискусії з цієї теми.
І в цьому плані хочемо звернути увагу на історії успіху та приклади дій, які підготовлені у рамках проєкту «Як знайти власний шлях до успіху у програмах ЄС для реалізації цифрових інновацій» який виконує ГО «Агенція Європейських Інновацій» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».
Ознайомитись з цими історіями успіху можна на You Tube каналі ГО АЄІ за посиланням: https://www.youtube.com/user/AgencyEuropeanInno . На цьому ж каналі розміщуються відеолекції та презентації з рекомендаціями щодо підготовки проєктних заявок на конкурси програми Горизонт Європа.
Аналітичний матеріал підготовлено в рамках проєкту «Як знайти власний шлях до успіху у програмах ЄС для реалізації цифрових інновацій» який виконує ГО «Агенція Європейських Інновацій» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження». Зміст цього аналітичного дослідження є особистою позицією експертів і необов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».
Недавні записи
- Практичний семінар – SURE: Стійкість та адаптація бізнесу у 2023 році, м.Львів, 24 січня 2023 р. 18/01/2023
- Як подолати основні труднощі та бар’єри для українських організацій на шляху до успіху у конкурсах програм ЄС? 16/01/2023
- Практичні рекомендації щодо участі у конкурсах дослідницьких та інноваційних програм ЄС. 05/01/2023
- EIC інструменти Pathfinder, Transition та Accelerator програми Горизонт Європа 03/01/2023
- Матеріали вебінару «Програма Горизонт Європа від А до Я – відповіді на основні питання» 31/12/2022