25 квітня 2018 р.у Києві відбувся круглий стіл «Молоді вчені України: проблеми та виклики» та прес-конференція з обговорення інструментів підтримки молодих вчених.
Заходи відбулися в рамках проєкту «Посилення впливу громадськості на євроінтеграційні процеси у сфері науково-технічного та інноваційного розвитку України», який виконує ГО «Агенція Європейських Інновацій» під парасолькою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС (УС ПГС) за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту «Громадська синергія» (http://www.irf.ua/programs/eu/civicsynergy).
Учасниками заходів стали 37 осіб, серед яких були представники керівництва Міністерства освіти і науки України та Національної академії наук України, представники рад молодих вчених і громадські активісти.
Основні блоки питань, які було обговорено під час круглого столу:
- Відтік кадрів з науки
- Недостатнє інноваційне співробітництво науки та бізнесу
- Недостатність популяризації науки та низький рівень престижності професії науковця
В ході заходів було зазначено, що:
- Проблеми молодих вчених – це складові проблем науки загалом. А наука в свою чергу є підсистемою економіки в цілому.
- Міжнародна мобільність науковців та відтік кадрів з науки, з одного боку, є цілком природніми процесами. З іншого боку, проблеми постають, коли такий відтік кадрів набуває великих масштабів, відбувається виключно в односторонньому порядку (відсутній «обмін» кадрами із іншими країнами), а також відсутні реальні інструменти реінтеграції наукової діаспори.
- Одними з найбільших проблем молодих вчених є фінансова незабезпеченість та відсутність необхідної інфраструктури для проведення досліджень.
- МОН та НАН України здійснюють ряд заходів на підтримку молодих вчених, але цього недостатньо для гальмування процесу відтоку молодих кадрів з науки.
- Організації молодих вчених започаткували ряд ініціатив з популяризації наукової діяльності, такі як портал «Моя наука», проєкти «Дні науки», «Наукові пікніки» та інші, але ці ініціативи не знаходять достатньої підтримки влади на національному та регіональних рівнях.
В цілому захід показав, що в Україні є групи молодих вчених, які проявляють активну суспільну діяльність у сфері реформування науково-технологічної сфери нашої країни відповідно до світових і європейських тенденцій. Пропозиції і рекомендації учасників заходу будуть деталізовані у співпраці з Радами молодих вчених НАН України і МОН, а також надіслані у відповідні державні структури та оприлюднені для широкої громадськості.
Відеозапис прес-конференції:
Відеозапис круглого столу:
Недавні записи
- Практичний семінар – SURE: Стійкість та адаптація бізнесу у 2023 році, м.Львів, 24 січня 2023 р. 18/01/2023
- Як подолати основні труднощі та бар’єри для українських організацій на шляху до успіху у конкурсах програм ЄС? 16/01/2023
- Практичні рекомендації щодо участі у конкурсах дослідницьких та інноваційних програм ЄС. 05/01/2023
- EIC інструменти Pathfinder, Transition та Accelerator програми Горизонт Європа 03/01/2023
- Матеріали вебінару «Програма Горизонт Європа від А до Я – відповіді на основні питання» 31/12/2022