Матеріали заходів з обговорення проблем молодих вчених України, Київ, 25 квітня 2018

25 квітня 2018 р.у Києві відбувся круглий стіл «Молоді вчені України: проблеми та виклики» та прес-конференція з обговорення інструментів підтримки молодих вчених.

Заходи відбулися в рамках проєкту «Посилення впливу громадськості на євроінтеграційні процеси у сфері науково-технічного та інноваційного розвитку України», який виконує ГО «Агенція Європейських Інновацій» під парасолькою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС (УС ПГС) за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту «Громадська синергія» (http://www.irf.ua/programs/eu/civicsynergy).

Учасниками заходів стали 37 осіб, серед яких були представники керівництва Міністерства освіти і науки України та Національної академії наук України, представники рад молодих вчених і громадські активісти.

 Основні блоки питань, які було обговорено під час круглого столу:

  • Відтік кадрів з науки
  • Недостатнє інноваційне співробітництво науки та бізнесу
  • Недостатність популяризації науки та низький рівень престижності професії науковця

В ході заходів було зазначено, що:

  • Проблеми молодих вчених – це складові проблем науки загалом. А наука в свою чергу є підсистемою економіки в цілому.
  • Міжнародна мобільність науковців та відтік кадрів з науки, з одного боку, є цілком природніми процесами. З іншого боку, проблеми постають, коли такий відтік кадрів набуває великих масштабів, відбувається виключно в односторонньому порядку (відсутній «обмін» кадрами із іншими країнами), а також відсутні реальні інструменти реінтеграції наукової діаспори.
  • Одними з найбільших проблем молодих вчених є фінансова незабезпеченість та відсутність необхідної інфраструктури для проведення досліджень.
  • МОН та НАН України здійснюють ряд заходів на підтримку молодих вчених, але цього недостатньо для гальмування процесу відтоку молодих кадрів з науки.
  • Організації молодих вчених започаткували ряд ініціатив з популяризації наукової діяльності, такі як портал «Моя наука», проєкти «Дні науки», «Наукові пікніки» та інші, але ці ініціативи не знаходять достатньої підтримки влади на національному та регіональних рівнях.

В цілому захід показав, що в Україні є групи молодих вчених, які проявляють активну суспільну діяльність у сфері реформування науково-технологічної сфери нашої країни відповідно до світових і європейських тенденцій. Пропозиції і рекомендації учасників заходу будуть деталізовані у співпраці з Радами молодих вчених НАН України і МОН, а також надіслані у відповідні державні структури та оприлюднені для широкої громадськості.

Презентації  круглого столу

Фотографії із заходів

Відеозапис прес-конференції:

Відеозапис круглого столу:

Let's talk

If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.