Однією з системних проблем цифрового відставання у секторі культурної спадщини України є застаріли програми навчання у профільних ЗВО, практична відсутність програм підвищення кваліфікацій керівного складу установ пам’яті та Міністерства культури та інформаційної політики щодо використання цифрових технологій, а також відсутність навчальних програм міждисциплінарного навчання фахівців закладів культури та ІТ-фахівців.
Такий стан призводить до таких негативних наслідків як зменшення економічних показників культурно-туристичного сектору, який є потужним перспективним економічним ресурсом країни; втрата культурних цінностей та національної ідентичності; підвищення загроз для національної, територіальної та державної безпеки.
На відміну від європейських та, навіть пострадянських країн Східної Європи, в українській освіті практично відсутні практики швидкого введення в навчальні плани та дисципліни тем, які пов’язані з цифровізацією культурної спадщини і новітніми технологіями. І внаслідок – відсутність системного формування цифрової компетентності майбутніх фахівців соціокультурної сфери.
В рамках даної ініціативи будуть підготовлені пропозиції до спеціалізованих навчальних курсів які забезпечать сучасними знаннями та цифровими компетентностями керівний та фаховий склад галузі культури, що сприятиме свідомому стратегічному плануванню і системному цифровому розвитку галузі та прискорить цифрову трансформацію сектора культурної спадщини.
У виконанні даної ініціативи ГО АЄІ буде працювати спільно з рядом відомих організацій:
– Громадська організація ГраДеСвіт, яка включає представників професійного руху “Оцифрована спадщина”. Ця організація залучить до виконання ініціативи експертів з бізнес середовища ІТ.
– Кафедра комп’ютерних наук Київського національного університету культури і мистецтв, яка здійснює безпосередню освітню діяльність з цифризації культурної сфери.
– Житомирська обласна громадська організація “Асоціація об’єднаних мистецтв”, член РГ4 УНП СхП
– Жіноча благодійна організація “Наші візії”, член РГ4 УНП СхП
На першому етапі виконання ініціативи планується підготувати:
- Аналіз досвіду/стану навчальних процесів в Європі та в Україні стосовно практик цифровізації у секторі культурної спадщини
- Огляд сталих практик та трендів новітніх технологій та цифрової трансформації для сектора культурної спадщини
На другому етапі буде проведено опитування представників цільових груп ініціативи, проведено ряд заходів і підготовлено підсумкові інформаційно-рекомендаційні матеріали.
Ініціатива «Шляхи розвитку професійних цифрових компетентностей у секторі культурної спадщини» виконується в рамках проєкту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства у 2021-2023 рр.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу
Тривалість: 1 Липня 2021 – 30 Листопада 2021
Контактна особа: Іван Кульчицький (i.kulchytskyy@aei.org.ua)
Інформація про хід виконання ініціативи буде оприлюднюватись на:



