Як готуватись до очікуваних конкурсів програми Горизонт Європа?

Horizon Europe

ГО Агенція Європейських Інновацій (ГО АЄІ) та Національний контактний пункт програми Горизонт 2020 за напрямком «Інформаційні та комунікаційні технології»  (НКП ІКТ) рекомендують українським організаціям розпочати підготовку до перших конкурсів нової Рамкової Програми Горизонт Європа, яка буде діяти протягом 2021-2027 років.  Ці рекомендації сформовані у форматі відповідей на питання, які найчастіше задають представники науки, освіти, бізнесу і влади.

Питання: Який правовий статус України у новій рамковій програмі Горизонт Європа?

Відповідь: Україна задекларувала намір отримати статус асоційованої країни. Однак укладення цієї угоди є можливим тільки після офіційного затвердження програми Горизонт Європа Радою Європи та Європарламентом. На даний момент відбуваються технічні переговори з ЄК щодо умов долучення України до наступної рамкової програми Горизонт Європа. Досягнуто попередніх домовленості, що для України будуть діяти перехідні умови при долученні до нової рамкової програми. Тобто українці зможуть брати участь у конкурсах програм «Горизонт Європа» та «Євратом» з початку їх офіційного запуску. Детальніша інформація на сайті МОН.

Питання: Коли можна очікувати перші конкурси програми Горизонт Європа?

Відповідь: Точної дати ще не встановлено. На Порталі  ЄС фінансування та тендерів інформація про конкурси програми Горизонт Європа ще не появилась. За всіма попередніми оцінками експертів оголошення перших конкурсів можна очікувати в кінці березня-початку квітня 2021 року. Зараз уже з різних джерел отримано інформацію про драфт-версії робочих програм майбутніх конкурсів 2021-2022 років. Однак ці драфт-версії зараз зазнають змін і після узгодження кінцевих варіантів цих програм будуть оголошені конкурси Горизонт Європа.

Питання: Чи європейські організації готуються до перших конкурсів програми Горизонт Європа?

Відповідь: Так, в країнах ЄС уже проводяться інформаційні семінари, на яких представляють окремі складові програми Горизонт Європа. Також вступні інформаційні сесії проводять різні консалтингові структури. Провідні організації ЄС уже обговорюють між собою склад потенційних консорціумів  для формування заявок на очікувані конкурси Горизонт Європа.

Питання: Чи в Україні поширюється інформація про програму Горизонт Європа?

Відповідь: Так, інформацію про основі складові частини програми поширювалась на заходах національних контактних пунктів програми Горизонт 2020, а також на Research and Innovation Day in Ukraine 11 грудня 2020 року. МОН України планує провести відкриваючу конференцію програми Горизонт Європа в Україні у березні 2021 року.

Питання: Які рекомендації можна надати українським організаціям щодо підготовки до  перших конкурсів програми Горизонт Європа?

Відповідь: ГО АЄІ та НКП ІКТ планують провести на цю тему окремий вебінар на якому більш детально будуть представлені ці рекомендації з прикладами практичних дій. Зараз нашим науковим та інноваційним групам, особливо керівництву університетів та дослідницьких установ слід усвідомити що цілеспрямована попередня підготовка значно підвищує шанси на успіх, ніж «бурхлива» діяльність за один-два місяці до кінцевого терміну подання заявок. Доцільно визначитись із своїми тематичними пріоритетами в яких Ви зацікавлені, оцінити свій потенціал стати координатором проєкту, або вибрати варіант бути одним із партнерів у консорціумі. Проаналізувати суміжні теми, які відповідають вашим  компетенціям та досвіду. Ознайомитись із активністю європейських організацій у вибраних тематиках.

Особливо доцільно переглянути матеріали уже профінансованих проєктів у рамках попередньої програми Горизонт 2020 за напрямками ваших інтересів. Підготувати англомовні описи своїх профілів. Налагодити пряму комунікацію із сильними науковими та інноваційними групами, які мають успіхи у попередніх конкурсах Горизонт 2020 та інших програм ЄС. Підготувати концептуальні описи можливих проєктних ідей на очікувані  конкурси програми Горизонт Європа. Брати активну участь в онлайн заходах, які проводяться за вашими тематиками.

Ці рекомендації підготовлено в рамках  проєкту  «Як знайти власний шлях до успіху у програмах ЄС для реалізації цифрових інновацій», який виконується за підтримки Європейським Союзом та Міжнародним Фондом «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety.

Всі  пропозиції  відображають позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу

Let's talk

If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.